Kawa po portugalsku

Jak już w tematach kawiarnianych jesteśmy to zapraszam na szybki przegląd tego, co można w takiej kawiarni portugalskiej zamówić. Chociaż nie, bo nie będę Wam dziś pisać  tostach z szynką i serem (tosta mista) i pastéis de nata. Będzie o kawie!

Galão
Ponieważ ja do kawoszy nie należę, w dużej mierze opieram się dzisiaj na podpowiedziach Renaty, którą odwiedzałam niedawno w Lizbonie. Zacznijmy więc od tego, że prawdziwy Portugalczyk nigdy w kawiarni nie zamówi espresso. Prosząc o małą, mocną kawę, powie: Um café, faz favor, czyli po prostu poprosi o kawę. Taka „zwyczajna” kawa w Lizbonie ma też nazwę bica, z kolei w Porto, poza porto, można zamówić cimbalinho.

Wariacje na temat espre… tfu, znaczy café obejmują café curto czyli mocny, gęsty płyn, tak jakby espresso zrobione z połowy wody i café cheio, gdzie z kolei tej wody jest nieco więcej, dlatego też i kawa jest słabsza. Wszystkie one są czarne, bez mleka.

Jeśli chcemy kawę z mlekiem, można zamówić café pingado, czyli café z dosłownie kropelką mleka. Jak to za mało, można spróbować meia de leite. Renata pisze mi, że to jest taka trochę nasza kawa z mlekiem podawana w większej filiżance. To w sumie wszystko wyjaśnia :)

I na koniec jedyna kawa, którą jestem w stanie wypić z przyjemnością – galão. To bardziej napój kawowy przygotowany na bazie café. Wlewa się ją do wysokiej szklanki i dopełnia się gorącym mlekiem. Przepyszne!

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

13 komentarzy

  1. sharnik pisze:

    A w Brazylii za „uma bica” można dostać kopniaka. Bo potraktują dosłownie ;)

  2. Magda pisze:

    zadam naiwne pytanie ;) a co z herbatami???

  3. Ewa pisze:

    Z herbatami to jest ciekawie :)

    Na Azorach są plantacje herbaty (całkiem dobrej z resztą, próbowałam :), a Portugalia była pierwszym europejskim krajem, w którym zaczęto ją produkować. Teraz do produkcji nie używa się pestycydów, a standardy produkcji nie zmieniły się od 250 lat.

    A w ogóle to Portugalczycy byli pierwszym europejskim narodem, który w ogóle zaczął pić herbatę.

    No i co? No i nadal jednak wolą kawę :)

  4. Natalia Kretowicz pisze:

    Muszę przyznać że kawy pijam mało, ale portugalskie café wspominam do dziś z rozrzewnieniem… pijałam po trzy dziennie, z czystego łakomstwa:)

    Ewa, cudny jest ten twój blog, że też ja o nim wcześniej nie wiedziałam!

    Pozdrawiam:)

  5. Janusz pisze:

    ba… jeśli wierzyć portugalskim historyko (a w tym wypadku chyba można sobie na to pozwolić), to zwyczaj picia herbatki o piątej po południu zaszczepiła Brytyjczykom żona ich króla, Portugalka właśnie- niejaka Katarzyna Braganza…
    Chciałoby się raczej powiedzieć- przeszczepiła, bo w jej rodzinnym kraju dominuje jednak i to zdecydowanie kawa!

  6. Ewa pisze:

    A szkoda, bo ja wolę herbatkę od kawy :) A tu kawa i kawa, i kawa, i kawa…

  7. Janusz pisze:

    na herbatkę to trzeba na Azory… jeśli lubisz takie prawdziwe fajf o clockowe angielskie herbatkowe celebrowanie, to musisz się udać do Pastelaria Versailles na Avenida da Republica :)
    Herbatki, tias i angielskie scones…

  8. Ewa pisze:

    Nie wiem, kiedy mi się to uda, ale na Azory na pewno dotrę! :)

  9. Ajka pisze:

    Jakbyś się wybierała to daj znać, ja też się wybieram w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale nie mam z kim ;)

  10. Ewa pisze:

    Jasne! W tym roku to na pewno nie, może w przyszłym pomiędzy sezonami, jak się uda :)

  11. Ajka pisze:

    W tym roku stan mojego szanownego konta nie pozwoli na takie ekstrawagancje ;)

  12. Alina pisze:

    A jaką najlepszą kawę przywieźć do Polski ? Czytałam już o cafe delta oraz o cafes negrita, a może polecasz kupić jakąś inną ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!